+90 216 4193030
 • English
  Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası Artık E-Devlet' te
  Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası Artık E-Devlet' te

            Milli Eğitim Bakanlığı, motorlu taşıt sürücü kurslarından sertifika alanların ehliyet alım işlemlerinde zaman tasarrufu sağlayacak yeni bir uygulama başlattı. 28.04.2022 itibarıyla başlayan uygulama sayesinde motorlu taşıt sürücü sertifikası sorgulama ve doğrulama işlemleri artık e-devlet üzerinden gerçekleştirilecek. Kağıt tasarrufu sağlayacak olan uygulama ile imza için zaman kaybı yaşanmasının ve en önemlisi sahte sertifikalandırmanın önüne de geçilmiş olacak.

            Motorlu taşıt sürücü kurslarından yılda yaklaşık 3 milyon kişi sertifika alıyor. Sertifikalar, özel motorlu taşıt sürücü kursları tarafından düzenlenerek il ya da ilçe milli eğitim müdürlüklerince kontrol edildikten sonra imzalanarak kursiyerlere dağıtılıyor, kursiyerler de bu sertifikalar ile birlikte nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine giderek sertifikalarını ehliyete dönüştürüyorlardı. 

            Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ve TURKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV A.Ş. tarafından ortaklaşa yürütülen ''Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası Sorgulama Hizmeti ve Doğrulama Hizmeti e-Devlet Kapısı Entegrasyonu'' projesiyle işlemlerin artık çok daha kolay olacağı belirtildi.

  Diğer Paylaşımlar