+90 216 4193030
 • English
  Hibrit Otomobil Talebi Katlanarak Artacak
  Hibrit Otomobil Talebi Katlanarak Artacak

            Toyota, Türkiye'den 2021 yılı için hibrit motora sahip 28.000 adet filo aracı talebi aldı. Ocak ve Şubatta Türkiye'de hibrit otomobillerin toplam pazardan aldıkları pay % 8,7 seviyesine yükselirken, dizellerin payı %27,4'e geriledi. Her 100 hibrit aracın 90'ı Toyota logosu taşırken, Ocak 2021'de satışı yapılan 7.442 Corolla modelinin %47'si hibrit versiyon oldu.

            Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt, pandemi döneminde alınan önlemlerin Türkiye ve Dünya'daki olumlu çevresel etkilerini yakından gözlemlediklerini belirterek ''Kişisel çevreci hibrit araç talebi özel kurumlara, kamu kurumlarına ve filo taleplerine yoğun olarak yansımış durumda. Bir iki yıl önceden başlayan ve bu yıl artarak devam eden hibrit otomobil taleplerini karşılamak ve yeteri kadar araç bulmak için yoğun bir şekilde uğraşıyoruz'' dedi.

            Bozkurt, son iki yıldır katlanarak artan yoğun taleple birlikte filolarda hibritlerin dizelin yerini almaya başladığını da sözlerine ekleyerek şunları söyledi; ''Kurumsal yapıların artık karbon ayak izini takip etmek ve düşürmek amacıyla şirket araçlarının hibritler başta olmak üzere daha çevreci modellere evrilmesi konusunda düğmeye bastıklarını görüyoruz. Teşvikler ve teknolojinin gelişimiyle elde edilen maliyet avantajları sayesinde hibrit modeller ile dizel ya da benzinli otomobiller arasında bir fiyat uçurumu da artık yok. Hem perakende hem de filo kullanıcıları bu durumu çok iyi değerlendiriyorlar. 2020 yılında toplam hibrit satışımız 16.055 adet olarak gerçekleşmişti. Yoğun filo talebiyle 2021 yılında bir rekora imza atarak hibrit araç satışımızın önemli bir seviyeye gelmesini bekliyorum. Toyota hibrit otomobil kullanıcısı 750 kişiyle yaptırdığımız anket de bunu doğrular nitelikte. Ankette memnuniyet ve tavsiye oranı %90'ı aşarken, tekrar hibrit alırım diyenlerin oranı %85 seviyesinde. Ayrıca kullanıcılar yakıt tüketimi, çevresel faktörler, sessiz ve konforlu bir sürüş için hibritleri tercih ettiklerini belirtiyorlar. Bunun yanında; hibrit teknolojisini tercih edenler geçmişte otomatik vitesli araçlara geçtikten sonra tekrar düz vitese dönmeyenler gibi bundan sonra da hibrit dışında araç kullanmayacaklarını da ifade ediyorlar''

           

   

  Diğer Paylaşımlar