+90 216 4193030
 • English
  Ford Otosan Otomotivde Dünya Ligine çıkıyor
  Ford Otosan Otomotivde Dünya Ligine çıkıyor

            Türk otomotiv sanayinin önde gelen şirketlerinden Ford Otosan, Ford'un Romanya'daki Craiova fabrikasını satın aldı. Şirket yıllık üretim kapasitesini 900 bin aracın üzerine çıkaracak.

            Koç Holding çatısı altında faaliyetlerini sürdüren ve temeli 1959'da atılan Ford Otosan, dünya otomotiv sektörünü etkileyecek bir adım attı.Ford Otosan, Ford'un Romanya'daki Craiova fabrikasını bünyesine katmak üzere Ford ile anlaşmaya vardı. Satın alma kapsamında 2022 ve 2028 yılları arasında toplam 575 milyon Euro ödeme yapılacak. Kapasite kullanım oranına göre de 140 milyon Euro'ya kadar ilave ödeme söz konusu olacak. Ford Otosan'ın toplam yıllık üretim kapasitesinin Romanya Craiova fabrikasının alımı ile 900 bin üzerine çıkması, çalışan sayısının da 20 bini geçmesi bekleniyor.

            Elektrikli Araçlar;

            Ford Otosan'ın yurt dışı operasyonlara açılmasını sağlayacak bu anlaşma ile Ford'un Craiova'da yer alan araç üretim ve motor üretim tesislerinin sahipliği Ford Otosan'a geçecek. Tasarımını ve mühendisliğini Ford Otosan'ın üstlendiği yeni nesil Transit Courier'nin van ve kombi versiyonları 2023'te, bunların tam elektrikli versiyonları da 2024 yılı itibarıyla Craiova'da üretilecek ve piyasaya sunulacak. Ford Puma'nın yeni tam elektrikli versiyonunu ve 1.0 litre EcoBoost motorlarının üretimini de Ford Otosan üstlenecek.

            Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, bu anlaşma ile dünyanın önde gelen üreticilerinden birisi olacaklarını kaydetti. Yenigün, Türkiye'de çalıştıkları otomotiv yan sanayi şirketleri ile Romanya'da da çalışabileceklerini dile getirdi ve tüm yatırımları öz kaynakları ve kredilerle yaptıklarını kaydetti.

            Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, anlaşma ile Türkiye'nin otomotiv endüstrisinde rekabet gücünün artacağını söyledi. Ali Koç, ''Romanya'daki üretim sorumluluğu ile şirketimiz uluslararası bir üretim şirketi haline gelirken, Avrupa'nın en büyük ticari araç üretim üssü ünvanını pekiştirecek'' ifadelerini kullandı. 

            

   

  Diğer Paylaşımlar